Začátek HTML stránky

Trvalá pocta Emmě Jebautzké v Janově

Nový Bor, konkrétně městská část Janov, má od 23. května 2016 nové pietní místo. V odpoledních hodinách zde byla na domě č. p. 111 odhalena pamětní deska Emmě Jebautzké, jejíž osud je s tímto místem pevně spjat. Jednak se zde 22. července 1905 narodila, v době školní docházky zde žila s babičkou, která se po smrti její matky ujala Emminy výchovy. Obecnou školu tak vychodila Emma ve Sloupu, poté absolvovala dívčí měšťanskou školu v Boru, kde se seznámila i se základy německého těsnopisu.


Jak zmínil reportér a dokumentarista Stanislav Motl při slavnostním odhalení pamětní desky, byla to právě znalost německého těsnopisu, která později zachránila Emmě život. V období tragických let 1938-39 se Emma podílela na organizování emigrantských vlaků a po zatčení gestapem, výsleších a mnoha dalších útrapách skončila v koncentračním táboře Ravensbrück jako jedna z prvních vězeňkyň z protektorátu. „Díky znalosti těsnopisu se dostala na zdejší nemocniční revír a tam se také po šesti letech dožila osvobození. I zde se snažila pomáhat, jak jí poměry v koncentračním táboře dovolily. Sháněla pro spoluvězně léky, pomáhala s šířením informací,“ uvedl Stanislav Motl.

 


Odhalení pamětní desky se zúčastnila i dcera Emmy Jebautzké Anežka (Agnes), která díky matčině zatčení v roce 1939 také prožila velmi strastiplný život v řadě výchovných zařízení po celém Německu. Po osvobození se matka s dcerou po náročných peripetiích shledaly a obnovovaly zpřetrhaná rodinná pouta. V roce 1988 Emma Jebautzká zemřela a je pohřbena v Böblingenu (SRN), kde u své dcery strávila svou poslední životní etapu.


Odhalení pamětní desky se zúčastnil také starosta Jaromír Dvořák a předal dceři Emmy Jabautzké Anežce třídílné Dějiny Nového Boru, v nichž novoborský historik Vladislav Jindra zmapoval i osudy paní Emmy. Současně starosta poděkoval všem, kteří se na vzniku tohoto nového pietního místa podíleli, zejména pak Josefu Doškářovi z OV ČSBS, jenž se ujal i organizace celého slavnostního aktu.

 

Odhalení pamětní desky Emmě Jebautzké bylo součástí celodenního vzpomínkového programu na ženy vězněné v Ravensbrücku a na jejich pochod z tohoto koncentračního tábora zpět do vlasti. Program, jehož se zúčastnilo na 70 posluchačů, pokračoval v Navrátilově sále přednáškou Vladislava Jindry, do následné diskuse se pak zapojili hosté z Lidic, pánové Nešpor a Kaliba. Nechyběla ani paní Milena Městecká, která již pětkrát zorganizovala pietní pochod na památku Lidických žen, jejichž cesta k osvobození, cesta z Ravensbrücku do vlasti, měřila nekonečných 470 km. Poděkování patří i Kultuře Nový Bor s. r. o., za poskytnutí reprezentativních prostor pro toto setkání. 

 

 

RNDr. Alena Forgáčová

Vedoucí odboru ŠKS

 

 

 

 


 

Datum poslední aktualizace: 24.05.2016 15:15
Naposledy aktualizoval: Magdaléna Riedelová, DiS.


Kontakt

MĚSTSKÝ ÚŘAD

nám. Míru 1
473 01 Nový Bor
Tel: 487 712 311
E-mail: epodatelna@novy-bor.cz


Úřední hodiny:

Pondělí: 8:00 - 11:30, 12:30 - 17:00
Úterý: 8:00 - 11:00
Středa: 8:00 - 11:30, 12:30 - 17:00
Čtvrtek: neúřední den
Pátek: 8:00 - 11:00


IČ: 00260771
ID datové schránky: b7wbphv

Uživatel

  

Počasí na nejbližší dny